Hyrule Warriors: Age of Calamity/Credits

From Zelda Wiki, the Zelda encyclopedia
Jump to: navigation, search
Staff
Position Member
Director Ryota Matsushita
Project Manager Tomohiko Aoki
Game Design Lead Kenta Shiraishi
Engineering Lead Masayoshi Yamada
Art Director Yu Oboshi
Sound Director Yugen Umemura
Coordinator Kaori Miyachi
Technical
Position Member
Game Design Kyohei Oka
Joe Tanaka
shigenari Matsuno
Kyohei Shibasaki
Sotaro Eita
Manami Senda
Ryuji Suzuki
Saori Hara
Shinya Ogino
Tomomi Sakai
Yifan Chen
Shun Muto
Kosuke Uyama
Ryota Okazaki
Takeshi Kuga
Yozaburo Nogami
Koki Aoyanagi
Ryohei Shimizu
Satomi Fujinuma
Kana Miyashita
Yuto Ando
Yu Shirahase
Hisao Okamoto
Xuefei Zhang
Tomoya Tomatsuri
Yonosuke Nagafusa
Engineering Ryota Kaihara
Takahiro Toyama
Takemi Nakadate
Mami Mori
Hirofumi Machii
Masahiro Fukushima
Hirofumi Tsuru
Saki Masuzawa
Yuya Ishitani
Sho Shinozaki
Hisamitsu Akaike
Kotaro Yamaguchi
Hideaki Kagami
Shuya Omuki
Kota Yamashita
Hideomi Chino
Kosuke Kono
Yoichi Ogawa
Tatsuto Tsuchishita
Akihiro Imada
Shota Ikeda
Minami Nakagawa
Yuta Itakura
Daiki Ito
Shinji Oyama
Kazutoshi Kuramoto
Yusei Hiranuki
Tools & Library Engineering Shinji Nakao
Isao Shinotsuka
Hirashi Takada
Atsushi Otobe
Yuki Okamoto
Masanari Watanabe
Yukihoro Nakamura
Yosuke Aizawa
Masaki Tsudaka
Yutaka Fujishima
Takahiro Tanaka
Ken Isawa
Ryohei Tanaka
Yuji Kageyama
Ryo Taguchi
Yusuke Tatsui
Nobuot Ito
Mikihiro Shiozuru
Yuki Oshima
Tomoyuki Hata
Akito Shibue
Developmental Support Isamu Saito
Junya Komatsu
Masahiro Takeda
Daichi Ito
Daisuke Katayama
Kyo Hyodo
Takeshi Inui
Jun Takizawa
Kazuki Tsuchiya
Scenario Writers Yuki Ikeno
Mari Okamoto
Ryohei Hayashi
Planning Support Hiroya Usuda
Ryuta Kitaura
Art
Position Member
Character Design Asami Yamamoto
Daiji Shinohara
Sumiko Hatakeyama
Shoko Ochi
Yume Suzue
Toshiharu Suzuki
Character Art Naoko Matsumoto
Mai Kagami
Wakana Mori
Ayaka Naito
Tatsuya Uchida
Liu Wei
Zhang Yanyan
Geng Mengran
Yuan Xiaozhoa
Wendell Wong Wan Qing
Nguyen Thi Anh
Nguyen Thi Thanh Huong
Ngo Kim Phang
Tran Hong Nhung
Pham Van Hung
Environment Art Reika Tsuchiya
Yumi Namba
Akari Takinami
Ryohei Nakano
Yuta Nagai
Zhu Yihan
Du Yimeng
Hou Mingxuan
Yan Ying
Tran Thi Lan
Junko Tsuji
Miyuki Momose
Takeshi Nakashima
Ryuhei Yamamoto
Takehiro Matsuya
Shota Okamoto
Hokuto Kurihara
Ryotaro Kuwada
Chiashien Lin
Keisuke Sugiyama
Zhai Dongjun
Ji Zhihu
Zhang Tong
Liu Wei
Yin Ziangyan
Wei Bo
Liu Can
Cheng Rui
Zou Xuan
Zhao Yu
Liu Xu
Cheng Yushan
Zhou Hui
Wei Jiazuo
Ma Shuo
Liu Yu
Yang Xin
Li Yu
Li Zihan
Wan Xiaolin
Wang Ying
Peng Lei
Si Luyun
Liu Mengyi
Zhang Cong
Liu Bichen
Liu Yifei
Ma Shoayan
Liu Peng
Ma Jinyi
Cui Shuyang
Xie Chuang
Sun Yifei
Shao Ziqiang
Le Duy Anh
Tong Tran Duong
Tran Ngoc Lien
Dam Anh Tuan
Nguyen Tran Dieu My
Nguyen Khanh Huyen
Nguyen Phuong Quynh Trang
Phi Thi Huong Giang
Nguyen Hai Linh
Animation Art Toshiaki Kondo
Ryota Ikeda
Truong Lan Phuong
Pham Tuan Anh
Hoa Quang Hiep
Younggi Kwak
Yasuhiro Nakayama
Ikuo Harigai
Ng Jun Wei
Bernard Su Guo Hao
Yee Jun Kin
Geraldine Khor Pei Xin
Ho Kang Yung
Helen See Yat Sum
Liao Zhibin
Karen Mei Jia Qi
Nguyen Ho Tuong Vi
Pham Ngoc Anh
Mai Le Tra My
Le Yuyet Trinh
Nguyen Thi Thu Hang
Nguyen Trung Hoan
Hoang Anh Thao
Dang Hung Son
Le Hoang Hai
Nguyen Xuan Huy
Ta Vu Tam
Dang Phuong Chi
Do Xuan Huan
Phung Quang Anh
Nguyen Hoang Lam
Cam Duc Manh
Technical Art Naoya Okamoto
Tsuyoshi Fukuyama
Yukihiro Nakamura
Masaru Ueda
Yasutake Koga
Masato Katano
Hiroyuki Koyama
Ryota Itayama
Cinematic
Position Member
Cinematics Supervisor Toshimasa Ishii
Cinematics Shunya Yoshida
Wakae Tatsuya
Yoshie Nakajima
Misaki Tanaka
Marika Matsunaga
Rina Miyoshi
Tian Lin
Nguyen Chi Cuong
Masaki Aikawa
Ryo Sagai
Yoshiki fukui
Takahito Otome
Shinichi Nakamura
Tomoki Kitamine
Yuhei Lida
ManYee Lam
Takahiro Yadori
Rie Usui
Dinh Thi Thu
Zhao Hong
Wang Ning
Liu Zhongzhi
Guo Zhicheng
Li Haoyuan
Zhang Xiaomeng
Gan Yonglu
Li Qingyuan
Cai Shengze
Yu Junli
Ge Ming
Liu Xingkai
Gao Mingwei
Zhang Hangying
Liu Xiaoqian
Wang Luyan
Wang Rui Yan
Li Yang
Li Bowen
Zhang Rui
Feng Yao
Bai Yuedi
Wang Chuxuan
Yang Minghan
Nguyen Huu Huy Anh
Bui Xuan Phong
Doan Thi Lien
Pham Hoang Anh
Nguyen Thi Hai Yen
Dong Quang Huy
Nguyen Ha Trang
Pham Viet Anh
Nguyen Hoang Phong
Nguyen Trong Phuc
Nguyen Thuy Hang
Nguyen Hong Giang
Vu Ha Nguyet Anh
Nguyen Thi Ngoc Anh
Truong Phuong Anh
Nguyen Hoang Long
Nguyen Hoai Son
Le Thanh Thao
Tran Anh Cuong
Digital Composition Koji Yamada
Megumi Nagashima
User Interface Design Akiho Nishiwaki
Yunika Ota
Wataru Kaneko
VFX Kumiko Yoshikawa
Yuko Takahashi
Mizuki Ozawa
Masaumi Hachiya
Mana Sato
Saori Yamanouchi
Osamu Yazu
Sayaka Kikuchi
Mai Miura
Miroku Egashira
Tran Thi Lan Anh
Nguyen Van Nhan
Visual Quality Control Kentaro Yamamoto
Motion Capture Actors Junya Iwamoto
Yuka Hino
Masaki Ishigaki
Kana Sakai
Kajirou Tanaka
Kyota Tsuji
Natsumi Miyamoto
Noriyuki Osada
Toshihiko Kamei
Sound
Position Member
Sound Supervisor Hidehisa Nakazono
Sound Technical Advisor Masato Koike
Music Kumi Tanioka
Reo Uratani
Ryotaro Yagi
Haruki Yamada
Music & Sound Designers Ayana Hira
Asami Mitake
Hikaru Yamada
Shigekiyo Okuda
Gota Masuoka
Junya Ishiguro
Masako Otsuka
Takashi Yoshida
Hiromu Akaba
Recording & Mixing Engineering Masahito Tobisawa
Keisuke Narita
Kaori Yamamoto
Shuji Minaminae
Recording Studio SOUND INN STUDIOS
SplashSoundStudio
Mixing Studio PENTANGLE STUDIO
Copyist Ryotaro Yagi
Yuki Matsumura
Music Coordinator Kenji Nakajo
Cinematics Audio Design Katsuhiro Nakajima
Maki Takuma
Kyouhei Akezuma
Audio Post Production Engineer Yuichi Morita
Rio Mitsuyama
Japanese Voice Recording Director Akane Maeda
Japanese Voice Recording Engineer Toshihiro Yoshida
Yoshiki hibino
Japanese Voice Editing Supervisor Hiroshi Kubo
Japanese Voice Editing Studio Sound Team Junkers
Japanese Voice Cast Kengo Takanashi
Yu Shimamura
Hiroshi Naka
Mayu Isshiki
Kouji Takeda
Noboru Yamaguchi
Rei Shimoda
Akane Fujita
Kousuke Oonishi
Miyuki Kobori
Takuya Masumoto
Arisha Sakuraba
Miho Hino
Natsuki Aikawa
Ayumi Yonemaru
Yuka Maruyama
Yukiko Mizuochi
Atsuyoshi Miyazaki
Tsuguo Mogami
Kousuke Takaguchi
Hideaki Nonaka
Ayano Shibuya
Kenichirou Matsuda
Yuichi Karasum
Ryota Takeuchi
Ryo Iwasaki
Youhei Hamada
Ai Kaneta
Kenji Takahashi
Takahiro Fujiwara
English Voice Recording Studio 48 Windows
English Voice Directors Chris Faiella
Jeremy Hall
English Voice Cast Melique Berger
Erik Braa
Sean Chiplock
Jacob Craner
Andi Gibson
Amelia Gotham
Joe Hernandez
Kate Higgins
Jon Lipow
Elizabeth Maxwell
Erica Mendez
James D. Mortellaro
Philip Reich
Dan Riordan
Gerald C Rivers
Bill Rogers
Christian Rummel
Patrick Seitz
Patricia Summersett
Cristina Vee
Jenn Wong
Erin Yvette
Spanish (Latin America) Voice Recording Studio Keywords Mexico
Spanish (Latin America) Voice Director Xóchitl Ugarte
Spanish (Latin America) Voice Cast Jessica Ángeles
Lili Barba
Gabriel Basurto
Alan Bravo
arturo Cataño
Alejandra de la Rosa
Kerygma Flores
Enzo Fortuny
Alondra Hidalgo
Lupita Leal
Pepe Toño Macías
Cony Madera
Monserrat Mendoza
Edson Matus
Rubén Moya
Dan Osorio
Elena Ramírez
Gerardo Reyero
Octavio Rojas
Marisol Romero
Miguel Ángel Ruiz
Roberto Salguero
Sara Souza
Ricardo Tejedo
Alan Velázquez
European Voice Production Manager Alison Lau
Andrew Skillen
European Voice Post-Production Coordinator Duncan Gillies
French Recording Studio SIDE UK/Studios VOA
French Casting/Voice Director Mathieu Richer
French Sound Engineer Leo Gutierrez
French Voice Cast Valérie Bachére
Yannick Blivet
Hervé Caradec
Adeline Chetail
Jérémie Covillault
Valérie Decobert
Gérard Dessalles
Dominiquw Duforest
Benoit Du Pac
Hervé Grull
Lila Lacombe
Laëtitia Lefebvre
Sylvain Lemarié
Patrice Melennec
Bruno Méyère
Caroline Mozzone
Eve Nottet
Charlyne Paestel
Dorothée Pierson
Donald Reignoux
Italian Recording Studio SIDE UK/Red Audio
Italian Voice Director Jacopo Calatroni
Italian Casting Director Raffaella Perancin
Italian Sound Engineer Gabriele De Rossi
Paolo Salomone
Italian Voice Cast Marco Balbi
Giulia Bersani
Sabrina Bonfitto
Jacopo Calatroni
Natale Ciravolo
Aliviero Caobetta
Tania De Domenico
Lorella De Luca
Paolo De Santis
Massimo De Benedetto
Martina Felli
Renzo Ferrini
Alessandro Germano
Massimiliano Lotti
Tiziana Martello
Cinzia Massironi
Francesco Mei
Deborah Morese
Luca Sandri
Pietro Ubaldi
German Recording Studio SIDE UO/IK Sample
German Voice Director Sven Plate
German Casting Director Ilja Köster
German Sound Engineer Matthias Steigert
German Voice Cast Antje von der Ahe
Elke Appelt
Peter Becker
Lisa Braun
Julia Casper
René Dawn-Claude
Mario Hassert
Nora Jokhosha
Tine Kieẞling
Silke Matthias
Dirk Petrick
Nic Romm
Reinhard Scheunemann
Thomas Schmuckert
Birge Tetzner
Magdalena Turba
Cornelia Waibel
Jennifer Weiẞ
Jürgen Wolters
Christian Zeiger
European Spanish Recordign Studio SIDE UK/Takemaker
European Spanish Casting/Voice Director Guillermo Reinlein
European Spanish Sound Engineer Alejo Peloche
European Spanish Voice Cast Nerea Alfonso
Marta Barbará
Francesc Belda
Rafael Calvo
Ramón Canals
Domenec Farell
Manel Gimeno
Marc Gómez
Miguel Ángel Jener
Carles Lladó
Eva Lluch
Teresa Manresa
Cesc Martínez
Joan Massot
Sergio Mesa
Laura Monedero
Marta Moreno
Xadi Mouslemeni
Joel Mulachs
Masumi Mutsuda
Mercel Navarro
Maribel Pomar
Pep Sais
Sound
Instrument Player
Solo/1st Violin Yuma Ito
1st Violin Matsuri Mikuni
Naoko Noritsune
Nagisa Sakaki
Gen Nasuda
Mai Tanizaki
2nd Violin Risa Yamamoto
Makimo Amemiya
Tomoe Nakajima
Natsue Kameda
Viola Takashi Yanagisawa
Mikiyo Kikuchi
Reiichi Tateizumi
Cello Takahiro Yuki
Ryota Takusagawa
Contrabass Kento Takasugi
Satoshi Suzuki
Trumpet Ryusuke Kanke
Hitomi Niida
Miyuki Matsuda
Trombone Kanade Shishiuchi
Shinsuke Torizuka
Bass Trombone Ryota Fujii
Horn Kaname Hamaji
Mina Murakana
Yuka Bando
Shu Ohigashi
Flute/Piccolo Erika Otsuka
Clarinet Kazuki Watanabe
Oboe Akiko Kudo
Bassoon Hiroaki Kimizuka
Tin Whistle Akio Noguchi
Accordion Yuka Fujino
Guitar Yugen Umemura
?
Position Member
Public Relations Hiroshi Murai
Mari Tokitomo
Kaho Inoue
Design Work Shinji Isozaki
Makoto Saito
Teruhito Wakabayashi
Shoko Shiratori
Website Production Kyte Sawatari
Mai Suga
Quality Assurance Yuya Nammoku
Hiroki Endo
Cooperation
Company
Artcraft-studio Inc.
ATTIC INC.
DIGITAL HEARTS Co., Ltd.
MOZOO Inc.
STYLE CUBE Co., Ltd
Swara Pro
Tenjoy Co., Ltd.
TOHOKUSHINSHA FILM CORPORATION
TYUTYU Ltd.
KOEI TECMO AMERICA Corporation
KOEI TECMO BEIJING SOFTWARE CO., LTD.
KOEI TECMO EUROPE LIMITED
KOEI TECMO SINGAPORE Pte. Ltd
KOEI TECMO SOFTWARE VIETNAM CO., LTD.
KOEI TECMO TIANJIN SOFTWARE CO., LTD.
Nintendo Zelda Team
Member
Yoshiyuki Oyama
Ryuji Kobayashi
Manabu Takehara
Keijiro Inoue
Daigo Shimizu
Makoto Yonezu
Aya Shida
Tomohisa Saito
Atsushi Asakura
Yoshiyuki Sawada
Manaka Kataoka
Yasuaki Iwata
Koji Kondo
NOA, NOE, NHL, NOK and Regional Staff
Position Member
Localization Coordinator Megumi Masumoto
Go Endo
NOA Localization Management Nate Bihlsorff
Reiko Ninomiya
Rich Amtower
Ann Lin
Scot Ritchey
Morgan Ritchie
Erika Webright
Álex Zarza
NOA Localization Sam AbouHarb
Ana Celeste Ascanio
Michael Benedetto
Gabriela Bergollo-Drouyn
Kay Cal
Billy Carroll
Audrey Drake
Marjolaine Drouin
Katie Dunlop
Raymond Elliget
Steven Grimm
Robert Heiret
Ryan Kindel
Lars Knudson
Sol Plata Loera
César Pérez
Galia Rodríguez Hornedo
Paul Scheible
Fannie Senécal
Kindra Timmerwilke
Yanett Cepeda Valor
Scott Willson
Thaddée Wiseur
NOA Product Testing Kentaro Nishimura
Kirk Buchanan
Tomo Ishiyama
Q Dequina
Tomoko Mikami
Hitoshi Nishizawa
Zac Evans
Chris Kuehnberger
Ivan Samoilov
Daijiro Imoto
Tom Hertzog
Evan Wright
Matthew Ortega
Jake Lokholm
Ryan Bristol
Jesse Olaguez
NOE Localization Management Takashi Katagiri
NOE Localization Producers Naiare Ordorika Ibarguengotia
Andrew Steele-Kaneko
Jesús Diez Garcia
Pete Sheppard
NOE Translation Andrea Jähn
Daniel Idoine-Shirai
Eren Baykal
Greg T. Sahownik
David Caussèque
Laurent Godinot
Sabrina Jouillat
Gurvan Le Guen
Adriano Antonini
Chiara Botta
Valeria Castellino
Bruno Gramigna
Martina Deimel
Gunnar Friedrich
Katharina Glowotz
Jessica Morandi
Sven Pötzl
Georg Schmalhofer
Raúl Guerrero Plaza
Blanca Hueso Taulés
José Manuel Malagón León
Sara Sainz Nieto
Elizabeth Sánchez León
Christian Buter
Thomas den Haan
Vincent Meijer
Lennart Rotteveel
NOE Quality Assurance Daniele Alibrandi
Steffen Lotz
Yannick Carrey
Laurent Siddi
Mathieu Springsfeld
Laurence Uhlen
Fabio Brignoli
Veronica Casi
Rita Di Lascio
ANdrea Marino
Peter Eiselt
Edwin Kirschenmann
Lutz Ohl
Manuel Tant
Sandra Díaz Cabral
Teresa Dugnol
Jesús Gordo Martín
David Martín Navarro
Jessica Sánchez Herrera
Laura Soto Toral
Brian Devits
Joachim Lust
Stefan Vermij
Chelsey Vonk
Soufian Yahyaoui
NHL Localization Coordination Wang Zhong Long
Traditional Chinese Translation Natalie Yu
PTW Pte. Ltd., Taiwan Branch
Traditional CHinese Quality Assurance PTW Pte. Ltd., Taiwan Branch
NOK Localization Management Hyokjin Jung
Dongyeon Kim
Korean Translation Yunjin Park
Soonil Kim
Korean Quality Assurance Kiung Seoung
PTW Korea Co., Ltd
IQue Localization Coordination Keisuke Fukushima
Xu Ming
Simplified Chinese Translation Zhang Xi
PTW Shanghai Co., Ltd
Simplified Chinese Quality Assurance Hu Huiming
Ling Yayun
PTW Shanghai Co., Ltd
Special Thanks
Member
Shinya Takahashi
Yoshiaki Koizumi
Kozo Kimura
Jeff Miller
Supervisor
Position Member
Supervisor Daiki Iwamoto
Satoru Takizawa
Takuhiro Dohta
Hajime Wakai
Scenario Supervisor Hidemaro Fujibayashi
Zelda Franchise Supervisor Eiji Aonuma
Producer
Position Member
Developmental Producer Masaki Furusawa
Producer Yosuke Hayashi
Executive Producers Hisashi Koinuma
Shuntaro Furukawa